Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը «Հրայր Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի» աջակցությամբ ս. թ. մարտի 27-ին Հ․Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում անցկացրել է 22-րդ «Արտավազդ» ամենամյա թատերական մրցանակաբաշխությունը:
Այն նվիրվել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Վահե Շահվերդյանի հիշատակին:
«Արտավազդ-2023»մրցանակաբաշխության հաղթողները
Վահե Շահվերդյանի անվան հատուկ մրցանակ | Թբիլիսիի Պ․ Ադամյանի անվ․ հայկական թ-ն | Արմեն Բայանդուրյան «Ռևիզոր» |
Թատերարվեստին արժանապատիվ ծառայության համար |
| Մարտին Վարդազարյան
Կարինե Սուքիասյան |
Լավագույն տղամարդ դերակատար | Ս. Սարգսյանի անվ. Համազգային թ-ն | Նարեկ Բաղդասարյան – «Խատուտիկի գինի» (Դագլաս Սփոլդինգ) |
Լավագույն կին դերակատար | Գյումրու Վ․ Աճեմյանի անվ․ դրամ․ թ-ն | Տաթև Ղազարյան – «Միզերի» (Էննի Ուիլքսն) |
Երկրորդ պլանի լավագույն տղամարդ դերակատար | Կ. Ստանիսլավսկու անվ. ռուսական թ-ն | Վյաչեսլավ Շամիրյան - «Բալենու այգին» (Ֆիրս) |
Երկրորդ պլանի լավագույն կին դերակատար | Կ. Ստանիսլավսկու անվ. ռուսական թ-ն | Լիլիա Մուկուչյան - «Վիյ» (Պանոչկա, Վհուկ) |
Լավագույն սցենոգրաֆիա |
| Գարեգին Եվանգուլյան - «Կատուն շիկացած տանիքին» - Պատանի հանդիսատեսի թ-ն |
Լավագույն զգեստների նկարիչ | Ս. Սարգսյանի անվ. Համազգային թ-ն | Թամարա Բարոյան – «Խատուտիկի գինի» |
Լավագույն լուսային նկարիչ | Հ. Թումանյանի անվ. Տիկնիկային թ-ն | Արամ Աղաջանյան – «Լարովի նարինջ» |
Լավագույն երաժշտության հեղինակ |
| Նարեկ Կոսմոս – «Միզերի» - Գյումրու Վ․ Աճեմյանի անվ․ դրամ․ թ-ն, «Բովանդակություն» - Երևանի թատրոնի և կինոյի ինստիտուտի և Գյումրու Վ․ Աճեմյանի անվ․ թ-ի հետ համատեղ նախագիծ |
Լավագույն թատերախոսական |
| Նաիրա Շահվալադյան – «Արթնացրու միտքդ, հետո էլ հոգիդ» |
Լավագույն երիտասարդ դերասան | Պատանի հանդիսատեսի թ-ն | Սեյրան Մովսիսյան – «Սիրելի Ելենա Սերգեևնա» (Վոլոդյա) |
Լավագույն երիտասարդ դերասանուհի | Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թ-ն | Անահիտ Վասիլյան - «Ռոմեո և Ջուլիետ» (Ջուլիետ) |
Գյումրու Վ․ Աճեմյանի անվ․ դրամ․ թ-ն | Ջեմմա Ադամյան – «Սպասում» (Կարոլին, Կին, Դայակ) | |
Լավագույն երիտասարդ բեմադրիչ | Վանաձորի Հ․ Աբելյանի անվ․ դրամ․ թ-ն | Նարե Մարտիրոսյան «Կույրերը» |
Լավագույն մանկական ներկայացում
| Հ.Պարոնյանի անվ. թ-ն | «Կոշկավոր կատուն» Բեմ․՝ Սամսոն Մովսեսյան |
Մնջախաղի թ-ն | «Ալիսի երազում» Բեմ․՝ Մերի Կիրակոսյան | |
Լավագույն երիտասարդական ներկայացում | Երևանի թատրոնի և կինոյի ինստիտուտի և Գյումրու Վ․ Աճեմյանի անվ․ թ-ի հետ համատեղ նախագիծ | «Բովանդակություն» Բեմ․՝ Գոռ Մարգարյան |
Լավագույն կամերային ներկայացում | Կ. Ստանիսլավսկու անվ. ռուսական թ-ն | «Կեղծ նոտա» Բեմ․՝ Լևոն Ուզունյան |
Լավագույն ռեժիսուրա
|
| Գոռ Մարգարյան – «Միզերի» - Գյումրու Վ․ Աճեմյանի անվ․ դրամ․ թ-ն, «Բովանդակություն» - Երևանի թատրոնի և կինոյի ինստիտուտի և Գյումրու Վ․ Աճեմյանի անվ․ թ-ի հետ համատեղ նախագիծ |
Լավագույն ներկայացում
| Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թ-ն | «Ռոմեո և Ջուլիետ» Բեմադրող-խորեոգրաֆ՝ Օլեգ Վինոգրադով |
Ժյուրիի հատուկ մրցանակ | Գոյ թ-ն | Ինքնատիպ թատերական հետագծի համար |
Մետրո թ-ն | Հանձնախմբի համակրանք | |
Արտաշատի Ա․ Խարազյանի անվ․ դրամ․ թ-ն | Թատրոնի գործունեությանը նոր շունչ հաղորդելու համա
|